Sprawdź ważność dowodu osobistego

Od 25 maja 2018 r. w całej Unii Europejskiej weszło w życie nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) w związku z czym pracownik ds. dowodów osobistych nie może zawiadamiać o zbliżającym się upływie ważności dowodu osobistego.

 

dowod.jpgUprzejmie informujemy, iż w roku 2018 upływa termin ważności dowodów osobistych wydanych w 2008 roku na okres 10 lat i nie będzie możliwości posługiwania się nimi w czynnościach prawnych. Termin ważności dowodu osobistego każdy może sprawdzić sam.

Data, do kiedy dokument pozostaje ważny jest określona w dowodzie osobistym pod informacją o jego numerze, umieszczoną w dolnym prawym rogu dokumentu. Dowód, którego okres ważności upłynął nie jest już ważny. Nie można się nim posługiwać. Dowód taki trzeba wymienić. O wymianę dowodu osobistego z powodu upływu terminu ważności należy wystąpić nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności tego dokumentu. Do wniosku o wydanie dowodu osobistego trzeba dołączyć aktualną fotografię odzwierciedlającą, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości, wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego przedstawiający ją bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami sprzed maksymalnie sześciu miesięcy oraz ostatni dowód osobisty. Wniosek należy złożyć osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy Gołańcz w pokoju nr 5 (parter) lub w innym dowolnie wybranym urzędzie na terenie kraju. Nie ma konieczności wypełnienia wniosku. Gotowy wniosek wygeneruje pracownik z systemu. Dowód osobisty wydaje się nieodpłatnie.

 

                                                                                  Marzena Mendlikowska

                                                                                  Inspektor ds. społeczno-administracyjnych

Opublikowano: 14-06-2018

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 197